Na czym polega osuszanie gruntów?
Zjawisko zatrzymywania się wody na działce występuje najczęściej po opadach deszczu i może zwiastować problemy już na etapie budowy domu czy też innego budynku. Wystarczy jednak przeprowadzenie odpowiednich procedur, aby doprowadzić grunt do optymalnego stanu.
Co to jest osuszanie terenu?
Stopień przepuszczalności wody zależy od kilku czynników. Najważniejsze z nich to układ gruntu i jego warstw. Nie bez znaczenia dla podmokłości działki okazuje się także bliskość akwenów. Często sporym problemem jest również niewłaściwe utrzymywanie rowów melioracyjnych. W takich sytuacjach rozwiązaniem jest zrobienie odwodnienia i ewentualne osuszenie gruntów. Można przeprowadzić je za pomocą różnych metod, które dostosowuje się w zależności od specyfiki terenu. Jednym ze skutecznych sposobów jest osuszanie poprzez wprowadzenie do podmokłego podłoża spoiwa, np. wapna palonego. Reaguje ono z wodą i zachodzi proces hydratacji, który wpływa na osuszanie gruntu. Czasem, aby całkowicie pozbyć się wody z działki, należy wykopać żompy lub zastosować drenaż, bądź igłofiltry na czas budowy.
Jak sprawdzić, czy konieczne jest osuszanie gruntów?
Najlepszym sposobem na sprawdzenie stopnia przepuszczalności wody w gruncie jest wykonanie odwiertów i pobranie próbek przez geologa. Warto przy tym pamiętać, że poziom wód gruntowych nie ma stałego poziomu. Może on ulegać zmianom w ciągu roku: najwyższy jest zwykle wiosną, najniższy – latem. Na podstawie kilku odwiertów można określić poszczególne warstwy geologiczne i rodzaje gruntu oraz poziom wód gruntowych.