Jak rekultywować glebę?
Szeroko pojętą działalność, która przywraca wartość użytkową glebom zniszczonym, nazywamy rekultywacją. Rekultywacja gleby może dotyczyć terenów zniszczonych przez przemysł, ale też czynności mających na celu przywrócenie wartości użytkowych obszarach rolnych i leśnych oraz prac w miejscach nieużytków, na działkach dziko porośniętych samosiejkami. Jak rekultywować glebę? – Kilka słów o metodach rekultywacji gleb.
Techniczne i biologiczne metody rekultywacji gruntów
Kiedy zaczynamy szukać informacji na temat metod rekultywacji gruntów, w ogólnodostępnej, internetowej encyklopedii odnajdujemy podział na metody techniczne i biologiczne. Wśród pierwszych wymieniane są cztery punkty – to kształtowanie rzeźby terenu, osuszanie i nawadnianie gruntów w zależności od potrzeb, pokrywanie terenów skażonych warstwą świeżej gleby i umacnianie skarp. Metody biologiczne to przede wszystkim nawożenie oraz stosowanie odpowiednich upraw. Jest bardzo wiele czynności, które mogą finalnie dać nam efekt rekultywacji. Plan działania opracowujemy indywidualnie, nie ma bowiem jednej uniwersalnej instrukcji, jak rekultywować glebę.
Rekultywacja gruntów zgodnie z obecnymi warunkami i ustalonym wykorzystaniem terenu
W każdym przypadku rekultywacja gruntów to proces, który trzeba odpowiednio zaplanować zgodnie z istniejącymi warunkami i ustalonym wykorzystaniem terenu w przyszłości. Czasem będzie to tylko wyrównanie terenów i zadbanie o odpowiedni nawóz, a czasem szereg wielu innych prac. Może to być na przykład usunięcie lub rozdrobnienie pni i karpin, czyli podziemnych części drzew wraz z pniakami pozostałymi po ścięciu, czy rozdrobnienie, skruszenie kamieni. Potrzebujemy do tego fachowego sprzętu – najlepiej wielofunkcyjnego recyklera, jak nasz FAE SSH 225.