Gdzie najczęściej stosuje się rekultywację gruntów?
Odpowiedź na pytanie, gdzie najczęściej stosuje się rekultywację gruntów, kryje się w zasadzie w samej definicji słowa rekultywacja. Według słownika ochrony środowiska jest to proces polegający na przywracaniu wartości użytkowych i przyrodniczych terenom zniszczonym przez gospodarczą działalność człowieka lub czynniki naturalne. Ważne są dla nas aspekty ekologiczne, ekonomiczne i potrzeby zagospodarowania.
Rekultywacja gruntów ze względu na aspekty ekologiczne
Zaczynamy od aspektów ekologicznych, ponieważ są dla nas najważniejsze, przy czym zaznaczamy, że to ze względu na aspekty ekonomiczne najczęściej stosujemy rekultywację gruntów. To dobrze – to oznacza, że częściej dokonujemy rekultywacji gruntów ze względu na chęć poszerzenia przestrzennego konkretnych działek, a nie z powodu problemów środowiskowych, jak szkodliwe substancje i podobne problemy.
Rekultywacja gruntów ze względu na aspekty ekonomiczne i potrzeby zagospodarowania
Aspekty ekonomiczne i potrzeby zagospodarowania w kontekście rekultywacji gruntów wiążą się w spójną całość. Rekultywujemy na przykład od lat nieużytkowane grunty, na których narosły chwasty i samosiejki, których nie usuniemy bez specjalistycznych maszyn i urządzeń; ktoś zleca nam przywrócenie do użytku terenów, które zamierza zagospodarować w inny sposób i na tym zarobić. Inny przykład inwestycji osoby prywatnej lub firmy w rekultywację to likwidacja upraw w sytuacji przeznaczenia danego terenu na nową działalność rolniczą. Rekultywację może zlecić również miasto, gmina, powiat do realizacji własnych celów.
Wynik powyższego: rekultywacja gruntów blisko urbanistycznie zagospodarowanych obszarów
Rozwinięciem tego, o czym do tej pory napisaliśmy, jest stwierdzenie, że rekultywację gruntów najczęściej realizujemy blisko urbanistycznie zagospodarowanych obszarów. W kwestii ekologii to tam mogą pojawiać się problemy szkodliwych substancji, ale uwaga: tu znowu w kwestii rekultywacji przeważa ekonomia i znowu jest to plusem. Chodzi bowiem o inwestycje w atrakcyjne działki osób prywatnych i firm, a także o polepszanie wizerunku miasta i zapewnianie lepszej jakości życia mieszkańcom. W miastach, blisko miast, na obszarach zabudowanych, przy drogach – to tam też najczęściej stosujemy rekuperację terenów zniszczonych przez czynniki naturalne.