Czym jest rekultywacja gruntów?
Zasady rekultywacji gruntów w dokładny sposób opisuje polska Ustawa o ochronie gruntów rolnych i leśnych. Tych obszarów właśnie dotyczą wszelkie działania, które nazywamy rekultywacją gruntów. To w uproszczeniu przywracanie gruntom rolnym lub leśnym właściwości użytkowych, przy czym grunty już zrekultywowane nie muszą być zagospodarowane w taki sam sposób – mogą być użytkowane w inny sposób.
Jak rozumieć obowiązek rekultywacji gruntów rolnych i leśnych?
By rozwiać wszelkie wątpliwości, kiedy właściwie grunty rolne lub leśne należy rekultywować, cytujemy pierwszy punkt Art. 30 wspomnianej we wstępie Ustawy: „Osoba powodująca utratę albo ograniczenie wartości użytkowej gruntów jest obowiązana do ich rekultywacji”. Jeśli np. rolnik przestaje na dobre użytkować swoje tereny, w jego obowiązku jest rekultywacja gruntów. Jeżeli natomiast cenne grunty są zdegradowane przez nieznane osoby (np. zostały zniszczone tereny leśne), rekultywacji gruntów dokonuje terenowy organ administracji państwowej o właściwości ogólnej stopnia podstawowego na koszt Skarbu Państwa.
Rekultywacja gruntów w innym wydaniu
Rekultywacja według słownikowej definicji to przywracanie właściwości użytkowych lub przyrodniczych terenom, które zostały w jakiś sposób zniszczone przez działalność człowieka. Nie dotyczy zatem wyłącznie gruntów rolnych i leśnych, ale też innych terenów. Przykład: rekultywacja gruntów na terenie, który należy do osoby prywatnej lub firmy, który jest porośnięty samosiejkami. Na tym terenie docelowo zostanie rozpoczęta działalność rolnicza. Usunięte zostaną wszelkie przeszkody (dosłownie), w tym np. specjalistyczny sprzęt poradzi sobie z rozdrobnieniem pni i karpin, a nawet skruszy kamienie. Rekultywacja pozwoli na poświęcenie obszaru na zadane cele.