Jak osuszyć podmokły teren przy budowie domu?
Inwestycje związane z budownictwem mieszkaniowym są bardzo poważnym i odpowiedzialnym przedsięwzięciem, które wymagają ogromnej uwagi na każdym etapie. Decydujące znaczenie ma odpowiednie rozpoznanie geologiczne, przeprowadzone przez wykwalifikowane firmy. Dzięki znajomości gruntów pod daną inwestycję można dokonać ich odpowiedniego wzmocnienia, wymiany, czy osuszenia co przekłada się na stabilność oraz bezpieczeństwo postawionej konstrukcji. Jednym z największych problemów, z którym mierzą się budowlańcy, jest podmokły teren.
Jak należy wykonać osuszenie podmokłego terenu?
W większości przypadków duża ilość wody w glebie jest spowodowana złym odprowadzeniem wody lub też niską przepuszczalnością gruntu. Pomocne są badania geologiczne, które umożliwiają określenie składu i rodzaju podłoża, a także poziomu jego przesiąkliwości. Obecnie dostępne są przeróżne metody osuszania gruntów, jak drenowanie czy specjalne systemy osuszające, jednak najczęściej stosowane jest chemiczne osuszanie terenu.
Przeprowadza się je poprzez wprowadzenie do wilgotnego podłoża wapna palonego, które ulega silnej reakcji z wodą. W trakcie tego procesu dochodzi do reakcji zwanej hydratacją, przez co grunt nie tylko traci wodę, ale również staje się stabilniejszy i mniej plastyczny. Innym sposobem osuszania chemicznego jest zastosowanie mieszanki popiołowo-wapienno-cementowej.
Jakie są największe zalety osuszania terenu za pomocą spoiw?
Osuszanie gruntów tą metodą umożliwia ustabilizowanie nawet najbardziej niestabilnych i przemoczonych terenów. Wśród największych zalet tego rozwiązania należy zaliczyć natychmiastowy efekt, co pozwala na znaczne skrócenie czasu pracy. Dużym plusem jest również stosunkowo niski koszt tej metody osuszania gruntu. Wykorzystanie palonego wapna nie wpływa negatywnie na środowisko.