Jak wykonać ekologiczne stabilizowanie gruntu?
Inwestycje budownictwa kubaturowego czy drogowego często wymagają poprawy jakości podłoża ze względu na jego niskie parametry. Stabilizowanie gruntu jest jednym z działań, w wyniku których uzyskuje on wymaganą wytrzymałość i nośność. Nowoczesne metody stabilizacji podłoża dążą do skutecznego i długotrwałego rozwiązania problemu podmokłego terenu, co w perspektywie pozwala zoptymalizować koszt robót ziemnych, skrócić czas trwania inwestycji, a także zminimalizować ryzyko utraty osiągniętej jakości podłoża i trwałości konstrukcji. Jakie dodatki do spoiw sprawdzają się najlepiej?
Jak działa dodatek jonowymienny?
W składzie sypkich środków jonowymiennych znajdują się przede wszystkim naturalne, w pełni bezpieczne dla środowiska substancje – wśród nich glinokrzemiany i związki soli. Wskutek zmiany równowagi jonowej pomiędzy cementem, dodanym do niego środkiem jonowymiennym oraz cząsteczkami zawartymi w gruncie, dochodzi do przyspieszenia krystalizacji w procesie hydratacji cementu. Stabilizacja gruntu z wykorzystaniem dodatku jonowymiennego przyczynia się do poprawy parametrów warstwy podłoża. Jej struktura jest zagęszczona, co ogranicza migrację wody i zwiększa wytrzymałość gruntu. Ponadto wilgotność materiału zostaje ustabilizowana, jego sprężystość zwiększona, podobnie jak odporność na mróz.
Jakie są właściwości dodatku hydrofobowego?
Podstawową funkcją dodatków hydrofobowych jest z kolei obniżanie nasiąkliwości gruntu. Dzieje się to poprzez nadanie cząsteczkom podłoża zdolności do odpychania od siebie cząsteczek wody. W tym przypadku za spajanie podłoża odpowiedzialny jest wyłącznie cement – dodatki hydrofobowe chronią je natomiast przed niekorzystnymi i często zmieniającymi się warunkami pogodowymi, dzięki czemu inwestycja budowlana wykazuje wyższą trwałość.