Jakie są zalety osuszania gruntów spoiwami?
Dzięki zastosowaniu spoiw hydraulicznych można wyeliminować problem z przewilgoconymi i uplastycznionymi gruntami, które są zmorą w zasadzie każdej większej budowy.
Jakie spoiwa służą do osuszania gruntu?
Jednym z najczęściej wykorzystywanych spoiw jest wysoko reaktywne wapno palone, które w procesie uwodnienia (hydratacji) wiąże cząsteczki wody, znacznie zmniejszając wilgotność podłoża i stabilizując je. Mniej skuteczne w osuszaniu gruntów są popioły lotne oraz ich odpowiednie mieszanki z cementem czy wapnem, dzięki którym pod wpływem wody zachodzi proces wiązania i stabilizacji podłoża.
Co można osiągnąć dzięki wykorzystaniu spoiw hydraulicznych?
Użycie odpowiednich spoiw w profesjonalnym procesie technologicznym pozwala osiągnąć maksymalny efekt osuszenia nadmiernie wilgotnego gruntu, a co za tym idzie – także doprowadzić wilgotność podłoża do optymalnej w danym przypadku wartości. Powszechne wykorzystanie spoiw hydraulicznych w budownictwie umożliwia nie tylko osuszenie gruntu, ale również jego stabilizację. Wzmocniony grunt jest warunkiem koniecznym do realizacji inwestycji budownictwa kubaturowego, drogowego, kolejowego oraz przy budowie nasypów. Stosowane spoiwa o wysokiej zdolności do pochłaniania wody zmniejszają plastyczność gruntów, zwiększają ich nośność, wzmacniają słabe podłoże i poprawiają jego zagęszczalność.